Wiedza dostępna w sieci

Rozliczanie z bdo

Podmioty gospodarcze tj. firmy, które wytwarzają, ale też transportują oraz wprowadzają na rynek w głównej mierze produkty w opakowaniach w zgodzie z obowiązującymi przepisami mają obowiązek rozliczenia się z bazą bdo. Trzeba tutaj zaznaczyć, że na rynku działają firmy, które oferują fachową i kompleksową pomoc w tym zakresie, a zatem usługi tj. bdo rejestracja. Warto być świadomym o tym, że takie firmy zajmują się również sporządzaniem sprawozdań, w głównej mierze sprawozdań rocznych, które są potrzebne do rozliczenia się z bazą rejestru jak też z Urzędem Marszałkowskim.

Należy tutaj podkreślić, że jest to obowiązek, który bez wątpienia wiąże się z wypełnieniem wielu formalności, jak również prowadzeniem ewidencji odpadów, stąd też przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy specjalistów, którzy realizują usługę w sposób kompleksowy oferując fachowe doradztwo, ale też rejestrację firmy w bazie a także przygotowywanie wymaganych przepisami prawa sprawozdań.
Baza danych odpadowych – co warto wiedzieć na temat usług w tym zakresie?
Na początku powinno się wyjaśnić, że podmioty gospodarcze, które gospodarują odpadami, a więc między innymi je wytwarzają odbierają czy też transportują mają obowiązek prowadzić ewidencję, ale też wykonywać sprawozdania, które są potrzebne do rozliczania się. Warto zdawać sobie sprawę o tym, że sprawozdania bdo powinny być wypełnione w zgodzie z obowiązującymi procedurami jak także terminowo dostarczony do odpowiednich urzędów a także instytucji. Brak terminowego wypełnienia tego obowiązku wiąże się z naliczaniem kar, a to również uniemożliwia wykorzystywanie z różnorakich form dofinansowań. Warto tutaj podkreślić, że takie raport jest organizowane na podstawie prowadzonej ewidencji, a więc kart odbioru a także przekazania odpadów czyli tak zwanych kpo. Oznacza to też to, że każdy kto wystawia lub odbiera karty kpo ma także obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. Bdo raport jest zatem koniecznością tych przedsiębiorców, którzy prowadzą ewidencję odpadów, ponieważ na przykład wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, ale tyczy się to też produktów takich jak na przykład oleje pojazdy akcesoria czy też sprzęt elektroniczny oraz elektryczny. Tym koniecznością objęte są również zakłady fryzjerskie czy również lokale gastronomiczne.

Zobacz więcej: sprawozdania bdo.