Wiedza dostępna w sieci

Inwetycja w fotowoltaikę – ciekawy artykuł

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, spojrzeć na dachy domów, a zobaczymy jak sporo z nich posiada już zamontowane panele PV. Nie da się ukryć, że jest to perfekcyjny sposób ażeby oszczędzić na rachunkach za prąd, a zdarza się, że dosłownie obniżyć je do zera.

Działa to na niezmiernie prostej zasadzie. Panele słoneczne na dachu powodują powstawanie energii elektrycznej, która następnie zasila urządzenia w naszym domu. Jeżeli jest jej w danym momencie za niewiele, resztę prądu automatycznie dobieramy z sieci energetycznej. Wszystkim steruje inteligentny falownik, który w właściwym momencie włącza i wyłącza poszczególne obwody instalacji.

Jeśli jednakże w naszym domu pobór prądu jest bardzo niski albo nie ma go w cale (np. gdy gdzieś wyjedziemy), to nadwyżka energii jest wprowadzana do sieci przesyłowej i zasila innych odbiorców. Odciąża to sieć energetyczną i przynosi nam realne oszczędności finansowe. Nie jest więc niczym dziwnym, że fotowoltaika stała się aż tak popularna w ostatnich latach. Zwłaszcza, że nie powinniśmy płacić za montaż paneli PV z własnej kieszeni. Wystarczy, że uzyskamy tzw. dotacje Mój Prąd, ażeby koszty montażu całej instalacji zostały pokryte dosłownie w 100% ze środków unijnych. Dla odbiorcy końcowego jest to czysta oszczędność, ponieważ nie płaci za montaż instalacji, które równocześnie przynoszą mu realne oszczędności na prądzie.

Przeciwnicy instalacji fotowoltaicznych twierdzą, że w Polsce nie ma na nie klimatu. Owszem, jeszcze dekadę temu panele słoneczne były na tyle słabo rozwiniętą technologią, że potrzebowały rzeczywiście silnego nasłonecznienia, by produkować zadowalającą ilość energii elektrycznej. Dziś jednak zmieniło się to bardzo mocno. Produkcja paneli PV wykorzystuje inne technologie, które wręcz przy niewielkim nasłonecznieniu potrafią wygenerować zadowalające ilości energii. Sprawia to, że dosłownie w naszej szerokości geograficznej – gdzie silne nasłonecznienie jest wyłącznie w miesiącach letnich – możemy cieszyć się prądem generowanym ze słońca przez okrągły rok.
Więcej informacji: dotacje mój prąd Kraków.