Wiedza dostępna w sieci

Elektrownia fotowoltaiczna

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się coraz częściej. Jest to dziedzina zarówno nauki jak i techniki, która zajmuje się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność zyskały kolektory słoneczne, zwane całkiem inaczej solarami, natomiast działanie paneli i kolektorów jest różnorodne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, natomiast to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednakże kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnych celów. Natomiast najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania wody użytkowej albo basenowej. W pewnych przypadkach też wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne a także solary, są do siebie bardzo podobne. Znakomita większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe możliwości zastosowania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnych celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne tj.: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Ważne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, aby miejsce jego montażu było bardzo dobrze nasłonecznione, a zatem dach powinien być nachylony pod najlepszym kątem a także skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie trzeba się przejmować, jeżeli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być też montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są przykładowo w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy także spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Stosując instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę bardzo dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli już zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Sprawdź również informacje na stronie: panele fotowoltaiczne toruń.