Wiedza dostępna w sieci

Czy zielony dach dalej jest na topie?

Zielony dach to od wieków znana technologia. W Skandynawii dachy budowli były pokrywane darnią lub trawą nieomal od zawsze. Od jakiegoś okresu metoda ta na uzyskanie własnego kawałka zieleni sławą cieszy się też w Polsce. Co ciekawe, zielone dachy dalej są w modzie. A czy przedsięwzięcie to zapewnia jakieś specjalne zyski?

Intensywny czy może ekstensywny zielony dach?

Inwestorzy wybierający tego typu zieleń, mogą wybrać dwa rodzaje dachu – ekstensywny lub intensywny zielony dach. Ten drugi, można by słusznie określić słowami parku dachowego, bo właśnie tak mniej więcej wygląda. Obszar jest w najwyższym stopniu wykorzystana. Poza trawnikiem jest także wysoka roślinność, są drzewa i krzewy. W związku z tym taki dach może bezproblemowo pełnić funkcję tradycyjnegoogrodu.
A jeśli chodzi o ekstensywny zielony dach, prezentuje się on nieznacznie inaczej. Określa go w zasadzie niska roślinność – rozchodniki, mchy i trawy itd. Atutem dachów ekstensywnych jest ich lekkość i mniejsza grubość. Wobec tego wyśmienicie sprawdzają się także na dachach, które nie zostały przystosowane do tego celu.

Atuty ekstensywnych zielonych dachów

Ekstensywne zielone dachy posiadają sporo plusów. Należałoby w takim razie wyszczególnić te najważniejsze:
1. Są przede wszystkim samoobsługowe, a więc nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
2. Rozchodniki oraz trawy używane na dachach niezwykle dobrze dają sobie w uciążliwych warunkach pogodowych, gdy jest posucha czy wiatr.
3. Ekstensywny zielony dach to efektywny i przydatny sposób na zmniejszenie porcji wody deszczowej, która prosto z dachu opada do ścieków.
4. Taka zieleń poprawia izolacyjność termiczną domu.
5. Zielony dach w wersji ekstensywnej kapitalnie ochrania dach przed mocnymi wiatrami, gradem czy odkładającym się śniegiem w czasie zimy.

Czy zielony dach generuje korzyści oszczędnościowe?

Wzięcie ekstensywnych zielonych dachów non stop rośnie. Wypływa to nie tylko z ochoty posiadania choć skrawka zielonego trawnika, ale też beneficjów nieoszczędnościowych, które przynosi. Otóż zielony dach zimą zabezpiecza budynek przed stratą ciepła, a w czasie letnim przed przesadnym nagrzewaniem się jego środków. Poza tym przedsięwzięcie to wydłuża żywotność pokrycia dachowego 2-3 krotnie. Aż 50% pokrywy zielonego dachu można przyjąć za teren biologicznie czynny. To umożliwia na odzyskanie połowy miejsca oddanego pod zabudowę. W dodatku zielony dach wyraźnie powiększa wartość całej nieruchomości.

Zielone dachy są ochoczo montowane nie tylko ze względu na korzyści ekonomiczne. Są po prostu modne i oryginalne. To przydatne, bardzo schludne rozwiązanie. Doskonały wyjście na aranżację zbędnej przestrzeni.

Dodatkowe informacje: https://www.greenflor.pl