Wiedza dostępna w sieci

Finase w moim domu

Finanse to na prawdę bardzo często temat traktowany po macoszemu. Kończymy studia, idziemy na etat i co kilka lat cieszymy się z jakiejś podwyżki. W każdej sytuacji natomiast jest za niewiele pieniędzy.

U jednych (o zgrozo!) brakuje na jedzenie, innym na nowy samochód, Jak zatem zadbać o swoje finanse? Najpierw powinno się nauczyć się oszczędzać pieniądze, ponieważ wyższe zarobki, które wydamy zupełnie nie pomogą w budowaniu dobrobytu. Jak oszczędzaj i jak zarabiać? Poniżej przedstawiamy kilka porad.
Jak oszczędzać środki finansowe?

Efektywne oszczędzanie to głównie sposób myślenia. Nie ,,odbieramy sobie przyjemności”, a ,,budujemy lepszą przyszłość”. Jest kilka rodzajów oszczędzania. przyjrzyjmy się im bliżej.
Poduszka finansowa

Każdy, niezależnie od profitów, powinien posiadać odłożoną kwotę na ,,białą godzinę”. Nie używamy potocznego negatywnego stwierdzenia, ponieważ to czego oczekujemy, pojawia się w życiu. Aby obliczyć, ile potrzeba na miesięczną poduszkę finansową, dodajemy wszystkie wydatki, które w typowym okresie 30 dni nas spotykają: mieszkanie/ dom, prąd, kino, spa. Trzymiesięczna poduszka finansowa to podstawa, ale odpowiednim pomysłem jest odłożenie rocznej. Brzmi strasznie? Przypomnijmy sobie więc sytuację, gdy zarządzenia odgórne, powiązane z sytuacją zdrowotną świata, uniemożliwiły niektórym pracę na czas kilku miesięcy.
Oszczędzanie bieżących wydatków

Nie każdy potrzebuje abonamentu na telefon za 100 pln miesięcznie. Dostępne (w 2022) są wręcz warianty za 9 pln! Jeśli zbyt na prawdę dużo nie dzwonisz lub jedynie piszesz smsy, rozważ taką opcję. Podobnie z wychodzeniem do restauracji, kina czy kupowaniem kawioru. Nie wszystko jest niezbędne i w pewnych sytuacjach można wyszukać korzystniejsze opcje.
Jak zarabiać środki finansowe?

Gdy już umiemy oszczędzać, pora rozpocząć zarabiać więcej, i głównie, w lepszy sposób. Etat może i wygląda bezpiecznie, ale jedynie na miesiąc, bo tyle trwa zwykle okres wypowiedzenia. Uzależnienie od szefa i stały dochód nie sprawią, że Twoje finanse będą w lepszej kondycji. Rozważ dodatkową pracę po godzinach, założenie firmy i budowanie aktywów, które to z kolei wytworzą dochód pasywny. Zarabiaj etycznie i z głową, a w tym pomoże np książka Roberta Kiyosakiego Bogaty ojciec, biedny ojciec.

Powodzenia na drodze do lepszych finansów!
Zobacz także: stare ubrania na gotówkę.